Włosy.sos.plPreparaty na wypadanie włosów i łysienie...

Graficzne przedstawienie działania Nanogenu


przed


po
 www.herker.pl
Największa oferta. Wszystkie preparaty Toppik razem. Zagęszczanie włosów różne metody.
 www.mirao.pl
Mikrowłókna do włosów, włosy doczepiane, preparaty na łysienie.
»  Dawne metody na porost włosów

Problemy z włosami są prawdopodobnie tak samo stare jak cywilizacja. O metodach na rzednące fryzury czyta się w najstarszych historycznych dokumentach, a można przypuszczać, że szukano ich też we wcześniejszych czasach. Nieplanowana lub przedwczesna utrata włosów zdaje się być utrapieniem, które dotykało ludzi od zawsze i wobec którego nie chcieli pozostać bezradni.

Starożytni Egipcjanie chętnie golili głowy i używali drogich peruk, ale również dbali o stan swoich naturalnych włosów. Przeciwko ich wypadaniu stosowali tłuszcze zwierząt, np. kóz, krokodyli, węży, kotów, a nawet hipopotamów i lwów. Innym sposobem było wspomaganie się olejkami roślinnymi – jodłowym, rozmarynowym, migdałowym, rycynowym. Mieszanki tych substancji aplikowano bezpośrednio na skórę głowy.

Historia medycyny zna również wiele – dziś bardzo zaskakujących swym składem – preparatów i irgendiencji. Podobno Juliusz Cezar korzystał z receptury, polecanej przez Kleopatrę – zawierała mieszankę mielonych końskich zębów i szpiku z jelenia. Hipokrates, którego wkład w rozwój medycyny trudno przecenić, polecał pastę zrobioną z buraka, chrzanu, kminu i… gołębich odchodów. Prócz tego trafnie zauważył, że łysienie nie zdarza się eunuchom, ale ich metoda na zachowanie włosów nie znalazła naśladowców.

O tym, że stan włosów był ważny dla ludzi we wszystkich wiekach świadczy również czternastowieczna księga „Duża chirurgia”, gdzie sposoby na ładne włosy opisywano jako „zwalczanie brzydoty”. Jej autorem był francuski lekarz, Guy de Chauliac, który na odrastanie włosów polecał okłady z żółtka i używanie maści siarkowo – olejowych. Te europejskie metody są już sporo bliższe naszej – również wiekowej – medycynie ludowej.

Do dziś bowiem używa się sposobów, które sprawdzone zostały przez pokolenia zadowolonych użytkowników. Żółtko jajka, olej, sok z czarnej rzepy, nafta kosmetyczna, wyciągi z ziół – oto składniki domowych kuracji, używane równie chętnie przez producentów profesjonalnych środków kosmetycznych. Okazuje się bowiem, że stosowanie wypróbowanych mikstur może rzeczywiście wydatnie poprawić stan włosów.

Domowe środki do pielęgnacji włosów mają przy tym pewną przewagę nad tymi, które produkowane są przemysłowo – nie zawierają środków chemicznych (w tym detergentów), którymi ulepszane i utrwalane są kosmetyki ze sklepowych półek. Uważa się bowiem, że im mniej przetworzony produkt, tym bezpieczniejszy dla włosów. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy ilość alergii i reakcji uczuleniowych gwałtownie wzrasta. Wiadomo przy tym, że włosy i skóra głowy szybko reagują na czynniki, które im nie sprzyjają.

Możemy więc dokonać świadomego wyboru, które ze starych metod stosować, a które zarzucić. Innym wyjściem jest łączenie kilku wzajemnie uzupełniających się terapii, pochodzących z różnych źródeł – na przykład ze współczesnej apteki i apteczki babuni. Często zresztą ta pierwsza apteka korzysta z doświadczeń drugiej i oferuje gotowe preparaty, oparte na substancjach od dawna stosowanych w leczeniu dolegliwości skóry głowy.