Włosy.sos.plPreparaty na wypadanie włosów i łysienie...

Graficzne przedstawienie działania Nanogenu


przed


po
 www.herker.pl
Największa oferta. Wszystkie preparaty Toppik razem. Zagęszczanie włosów różne metody.
 www.mirao.pl
Mikrowłókna do włosów, włosy doczepiane, preparaty na łysienie.
»  Łysienie

Alopecia – ten łaciński termin, oznaczający łysienie, prześladuje miliony ludzi na całym świecie. Dotyczy przejściowego lub trwałego wypadania włosów i może występować na części lub całej owłosionej skórze głowy, czasami również w innych okolicach ciała. Leczeniem tego schorzenia zajmują się dermatologia oraz trychologia – ta druga dotyczy wyłącznie chorób włosów i skóry głowy.

Od kiedy powinniśmy się zacząć martwić? Łysienie to konsekwencja nadmiernego wypadania włosów, prowadząca do wyraźnego przerzedzenia, a potem widocznego braku włosów. Trudno więc przeoczyć moment, kiedy łysienie zaczyna być problemem – prześwitujące między włosami coraz większe fragmenty skóry to znak, że dołączamy do grona osób zagrożonych alopecją.

Łysienie jest konsekwencją faktu, że aktywność mieszka włosowego ulega zmniejszeniu, a faza wzrostu włosa – skróceniu. Najczęściej jest to proces powolny, a w jego efekcie włosy żyją krócej, są słabsze i coraz cieńsze. Na ich miejscu pojawia się delikatny meszek, który nie ma już wystarczającej żywotności, żeby na powrót zmienić się w zdrowe włosy.

Ze względu na rodzaj łysienia, dzielimy je na dwie podstawowe grupy:

Łysienie telegenowe:

Występuje wskutek zaburzenia cyklu rozwoju włosa. Nazwa pochodzi od fazy telegenowej, czyli spoczynku włosa. Znajduje się w niej przeważnie do 15% włosów, jeśli ta liczba ulega wyraźnemu zwiększeniu, obserwuje się wzmożone wypadanie i wyraźne przerzedzenie fryzury. Czasami dochodzi do sytuacji, gdy wszystkie mieszki włosowe zapadają w stan spoczynku, co prowadzi do całkowitego wyłysienia. Ten rodzaj utraty włosów rozwija się powoli, często jest to wielomiesięczny proces, który jednak w większości wypadków bywa odwracalny. Zanim jednak dostrzeżemy powrót aktywności mieszków włosowych, upływa zazwyczaj kolejne kilka miesięcy, potrzebne do powtórnego wyrośnięcia zdrowego włosa. Łysienie telegenowe dotyczy szeregu różnych schorzeń, których cechą wspólną jest faza, w której włosy zaczynają wypadać. Charakterystyczne jest również to, że szkodliwy czynnik zadziałał na organizm kilkanaście tygodni wcześniej, niż nastąpiły objawy łysienia.


Łysienie anagenowe

Dotyczy wypadania włosów, będących w fazie wzrostu - anagenowej. Występujące wtedy zaburzenie pracy mieszków włosowych prowadzi do wzmożonej utraty włosów. Czynnik, wywołujący te objawy działa nie później niż po czterech tygodniach od pojawienia się. Łysienie jest zwykle bardzo widoczne, bo dotyczy wszystkich włosów, znajdujących się w fazie wzrostu, a jest ich ok. 90%. Produkcja włosa zahamowana zostaje wtedy wskutek zaburzenia podziałów komórkowych w mieszkach włosowych. Takie objawy występują np. wskutek nieprawidłowej gospodarki hormonalnej (np. męskie łysienie androgenowe), jako efekt silnego zatrucia organizmu (arsen, tal) lub prowadzonej chemioterapii antynowotworowej. Chemioterapia ma bowiem za zadanie wstrzymać podział komórek nowotworowych, a ponieważ oddziaływuje na cały organizm, hamuje również powstawanie nowych komórek w innych tkankach – także włosowej. Efektem utraty włosów o podłożu anagenowym jest również łysienie plackowate.