Włosy.sos.plPreparaty na wypadanie włosów i łysienie...

Graficzne przedstawienie działania Nanogenu


przed


po
 www.herker.pl
Największa oferta. Wszystkie preparaty Toppik razem. Zagęszczanie włosów różne metody.
 www.mirao.pl
Mikrowłókna do włosów, włosy doczepiane, preparaty na łysienie.
»  Łysienie u kobiet

Kobiety łysieją znacznie rzadziej niż mężczyźni, ale dla nich utrata włosów jest psychicznie dużo bardziej obciążająca. Jeśli bowiem widok mężczyzny z zakolami czy nawet zupełnie łysego jest społecznie zupełnie akceptowalny (czasami nawet bywa to wymóg środowiskowej mody), tak od kobiet oczekuje się, żeby ich włosy prezentowały się dobrze. Jeśli więc już samo łysienie stanowi bardzo stresujący czynnik, dodatkowo obciążająca jest świadomość, jak destrukcyjnie wpływa ono na wizerunek.

Wzmożone wypadanie włosów może wystąpić jako naturalna konsekwencja przebytej ciąży. Wtedy powodem są hormony. Przed urodzeniem dziecka blokują wypadanie włosów - stąd częste u ciężarnych wyraźne zwiększenie ich gęstości. Po porodzie, gdy poziom hormonów normuje się, włosy zaczynają wracać do poprzedniego stanu i wypadanie wzmaga się, co sprawia wrażenie, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Tymczasem wystarczy przeczekać ten okres i wychodzenie włosów unormuje się do czasu sprzed ciąży.

Kolejne hormonalne zawirowania powoduje menopauza. Spada wtedy naturalnie dotychczasowy poziom estrogenu, co może skutkować wzrostem ilości testosteronu w organizmie. Włosy na głowie rzedną, czasami pojawiają się pojedyncze sztywne włoski na brodzie. Na zmiany okołomenopauzalne stosuje się coraz częściej zastępczą terapię hormonalną (HTZ, HRT), która uzupełnia fizjologicznie niższy poziom hormonów kobiecych.

Zaburzenia w poziomie estrogenów mogą wystąpić także z przyczyn niefizjologicznych, powodując niekontrolowany wzrost ilości testosteronu (hiperandrogenizm). Skutkiem tego wypadanie włosów nabiera charakteru androgenowego. Wygląda ono inaczej niż u mężczyzn, bo dotyka przeważnie czubka głowy lub ma charakter rozlany. Występuje również po menopauzie, kiedy to poziom estrogenów ulega naturalnemu zmniejszeniu. Ten typ dolegliwości poddaje się leczeniu endokrynologicznemu.

Niekiedy poziom hormonów męskich w organizmie kobiety pozostaje na właściwym poziomie, a jednak powoduje on szkody w mieszkach włosowych. Przypuszcza się, że w niektórych sytuacjach mieszki okazują się po prostu bardziej wrażliwe na testosteron, co może być uwarunkowane genetycznie. Leczenie takich przypadków powinien prowadzić dermatolog lub endokrynolog.

Powodem łysienia u kobiet, podobnie zresztą jak i u mężczyzn, bywają zaburzenia układu odpornościowego, prowadzące do zjawiska autoagresji w organizmie. Przykładem takiej dolegliwości jest łysienie plackowate. Swą nazwę bierze od skutków, jakie niesie – wychodzące włosy tworzą „placki”, przeważnie na czubku lub z tyłu głowy. Na szczęście w przeważającej części przypadków ta dolegliwość pod wpływem leczenia ustępuje, a włosy odrastają.

W przypadku łysienia u kobiet bardzo ważne okazują się również genetyczne uwarunkowania i czynniki środowiskowe. Podatność na długotrwały stres, skłonność do nerwicy, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, diety odchudzające – to wszystko powoduje, że niedożywione włosy mogą ulec wyraźnemu osłabieniu i wypadać. Istotne jest także nieobciążanie włosów nadmierną ilością radykalnych zabiegów fryzjerskich (skręcanie, prostowanie, rozjaśnianie) i środków pielęgnacyjnych (farby, lakiery, szampony z detergentami). W tego rodzaju przypadkach najprostszą receptą na odzyskanie dobrej kondycji włosów jest usunięcie przyczyn i zniwelowanie skutków ich osłabienia.