Włosy.sos.plPreparaty na wypadanie włosów i łysienie...

Graficzne przedstawienie działania Nanogenu


przed


po
 www.herker.pl
Największa oferta. Wszystkie preparaty Toppik razem. Zagęszczanie włosów różne metody.
 www.mirao.pl
Mikrowłókna do włosów, włosy doczepiane, preparaty na łysienie.
»  Obecne metody na porost włosów

Zastosowanie odpowiedniej metody na porost włosów powinno być poprzedzone starannym badaniem, które pozwoli wyjaśnić przyczynę ich wypadania. Działanie po omacku może bowiem sprawić, że ewentualne załagodzenie objawów da tylko chwilową poprawę, podczas gdy nieusunięty powód będzie nadal źródłem problemów zdrowotnych.

Na szczęście istnieje sporo sposobów, które ułatwiają dojście do przyczyn dolegliwości. W niektórych przypadkach wypadania włosów przyczyna widoczna bywa gołym okiem, zwłaszcza wtedy, gdy jest to choroba skórna o wyraźnych, charakterystycznych objawach. Najczęstsze z nich to zaczerwienienie, świąd, krosty, wzmożone łuszczenie się naskórka. Wtedy lekarz określa sposób postępowania zgodny z rozpoznaniem choroby.

Jeśli jednak przyczyny nie są tak jednoznaczne, powinno się zlecić badania , które ukierunkują terapię. Do najważniejszych należą: morfologia krwi, stężenie glukozy, sprawdzenie ewentualnych niedoborów witaminowych (głównie witamin z grupy B) i mikroelementów (żelaza, cynku, magnezu). Przydatne może też być określenie poziomu hormonów, w tym tarczycy i przysadki.

Istnieje również kilka możliwości zbadania skóry głowy i samych włosów. Aby wykluczyć infekcję grzybiczą, przeprowadza się badanie mikologiczne, można też przyjrzeć się pod mikroskopem wyciętemu fragmentowi zmienionej chorobowo skóry podczas badania histopatologicznego (trepanobiopsja).

Dokładny stan zdrowotny włosa bada się za pomocą trichogramu. Polega ona na dokładnym obejrzeniu pod mikroskopem kilkudziesięciu włosów i określeniu, w jakiej fazie wzrostu wypadły i czy wychodzą razem z cebulkami. Widać wtedy również dokładnie strukturę włosa, dzięki czemu można określić stopień i rodzaj jego ewentualnego uszkodzenia, jak również rozpoznać rodzaj choroby, także genetycznej.

Jeszcze więcej o stanie włosów dowiemy się podczas trichoskopii. To badanie nie wymaga wyrwania włosów, a jego przebieg podobny jest nieco do USG – lekarz używa podłączonego do komputera urządzenia, którego końcówką przesuwa po głowie pacjenta. Ta metoda pozwala dokładnie zbadać stan włosów, skóry głowy i mieszków włosowych.

Właściwa, wcześnie postawiona diagnoza daje nadzieję na skuteczną terapię, która doprowadzi do odrostu włosów. Należy przy tym pamiętać, że ze względu na długość cyklu rozwojowego włosa efekty leczenia nie przychodzą od razu – czasami trzeba na nie poczekać kilka miesięcy. Wcześniejsze zniechęcanie się i przedwczesne kończenie terapii ogranicza szansę na wyleczenie.

Jeśli zaś diagnoza wykaże, że powodem łysienia u mężczyzny jest jego dziedzicznie odziedziczona, genetyczna skłonność, również nie trzeba załamywać rąk. Za skuteczne w tym przypadku uchodzą minoxidil (Rogain) i finasteryd (Propecia, Proscar). Działają na 70 – 80% pacjentów, zwiększając ukrwienie mieszków włosowych lub zmniejszając stężenie szkodliwego dla nich dihydrotestosteronu we krwi. Mankamentem tych leków jest jednak fakt, że po ich odstawieniu proces łysienia wznawia się.

Dodatkową, wspomagającą metodą w przypadku problemów z włosami może być mezoterapia, która polega na regularnym, kilkukrotnym wstrzykiwaniu pod skórę głowy wartościowych substancji odżywczych, wspomagających regenerację i prawidłowy wzrost włosów.